Milionář z chatrče/Slumdog Milionaire

4. května 2009 v 15:00 | Sui Nami | スィナミ |  filmy co s nimi mám tu čest
milionar-z-chatrce-promo


Režie: Danny Boyle, Loveleen Tandan
Scénář: Simon Beaufoy, na motivy knihy Vikase Swarupa "Q & A"
Kamera: Anthony Dod Mantle
Hudba: A. R. Rahman
Hrají: Dev Patel, Freida Pinto, Ayush Mahesh Khedekar, Anil Kapoor, Irfan Khan, Azharuddin Mohammed Ismail, Madhur Mittal, Ashutosh Lobo Gajiwala, Rubiana Ali, Tanay Hemant Chheda, Tanvi Ganesh Lonkar, Anand Tiwari
Premiéra v ČR: 26. 2. 2009
Délka: 120 minut

Ke stažení: www

Můj názor: Tento film mě vzal za srdce. Docela jsem si u něj i pobrečela(u scény jak slepý chlapec se ptá na tu dolarovou bankovku). Je to nádherně natočený, dokonce mi to připomíná jeden film, ale nemohu si vzpomenout na název. :P Ale nic není dokonalý, že? Mělo to úplně stupidní konec. --" A vůbec se mi nelíbilo jak tancovali u titulků(na konci). To se tam prostě nehodilo.

RECENZE:
Příběh, zpracovaný podle knižní předlohy Vikse Swarupa, vypráví o indickém chlapci Jamalovi, který se dostane do známé televizní soutěže Chcete být milionářem a jakoby náhodou zná odpovědi na všechny otázky. Jak může takový nevzdělaný roznašeč čaje všechny odpovědi znát?
A) Podvádí.B) Je to génius.
C) Má štěstí.D) Je to osud.

milionar-z-chatrce-15Navíc, když jde o dvacet milionů rupií, tak to skutečně zajímá každého. Dokonce i policii, která chlapce zatkne a snaží se z něj správnou odpověď získat, a Jamal jim začne vyprávět svůj příběh. Všechno to začalo, když byl malý…
Jistě, příběh je trochu kýč, ale prostředí televizní soutěže a exotické Indie do něj vnáší spoustu neokoukaných prvků. Film tak sestává z oddělených flashbacků, v nichž se musí vždy odehrát nalezení odpovědi na soutěžní otázku, učinit kritika indického sociálního prostředí a kultury a pokročit dál ve vyprávění lovestory (kterou vnímám jako největší achillovu patu příběhu) - příklad:
milionar-z-chatrce-10Hrdina dá slepému, žebravému chlapci sto dolarů (kritika společnosti). Žebrák: "Nevěřím. Řekni mi, co je na té bankovce za chlapa." Hrdina: "Plešoun, co vypadá jako holka." Žebrák: "Ha, Benjamin Franklin" (odpověď na otázku). Hrdina: "Víš, kde je Latika?" Žebrák: "Náhodou jo. Dělá prostitutku ve čtvrti XY" (pokračování lovestory a kritika společnosti).
Jak je vidět, aby se stihlo všechno potřebné říct a příběh přitom neměl pět hodin, jsou flashbacky někdy až bizarně zkonstruované. Postavy jsou velice zjednodušené a jejich psychologii byste hledali jen těžko. Jamal (Dev Patel) je dobře zahraný, ale jako osobnost se chová velice podivně. Jeho bratr Salim (Madhur Mittal) je nejzajímavější postava a Latika (Freida Pinto) hraje špatně a jako postava se má jen usmívat a běhat z místa na místo.
milionar-z-chatrce-43Co se týče formálních projevů, tak tu máme velkofilm velkofilmů. Každá scéna je pečlivě nasvětlená, intenzivně barevná, kamera hojně používá detailů, hloubky ostrosti, časté diagonální kompozice, ale i zabírání z nezvyklých úhlů a rychlý střih. Dynamické honičky rozehrávají všechny tyto prvky až do videoklipových sekvencí a je jich tam skutečně požehnaně. Budete se pak modlit za každý statický, horizontální celek. Hudba se pak skládá většinou z celých, známých písní, které se někdy do filmu hodí více, někdy méně. Skladby se snaží míchat tradiční indický nádech s několik let starým americkým popem.
I když jsme k filmu hodně kritičtí a může se zdát, že se nám nelíbil, není to úplně pravda. On totiž velice dobře drží pohromadě a navíc boduje silnou atmosférou, která je dána především napínavou soutěží Chcete být milionářem. Příběh má spád a nikde se dlouho nezasekává. Audiovizuální zpracování je většinou velice povedené a tak je film skutečně zábavné sledovat.
milionar-z-chatrce-37Pokud od Milionáře z chatrče čekáte uvolnění a relaxaci, nebo se chcete rozptýlit před maturitou, státnicemi nebo pracovním pohovorem, tak je to skutečně to pravé pro vás, pokud jste divákem, který očekává od filmu hloubku postav, příběhu a neokoukané, vytříbené prvky, tak i vy se pravděpodobně budete bavit, ale s celou řadou silných kompromisů. Právě povrchnost nás na filmu asi nejvíce mrzela. Víme o indické kultuře asi tolik, že je přelidněná, Indové jsou hrubí, špinaví a násilní kýčaři, a když je některý Ind bohatý, tak pravděpodobně obchoduje se zemním plynem nebo bílým masem. Moc nás zklamalo, že nás film nepoučil. Že nám nevyvrátil tyto povrchní představy a naopak vykreslil indickou kulturu přesně takto.

zdroj recenze: www
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ayumi Ayumi | Web | 4. května 2009 v 17:38 | Reagovat

jéé ten film som síce nevidela ale pesnička jai ho je úplne dokonalá :D

2 Emmettova chlpatá hruď /SimaHatake =DD/ Emmettova chlpatá hruď /SimaHatake =DD/ | Web | 4. května 2009 v 18:25 | Reagovat

jojo, toto poznám ^^ Ten film je vážne nádherný! ^^ Aspoň pre mňa, no.. ^^

3 Sasuke Nara l Gaooo Suíínko :) Sasuke Nara l Gaooo Suíínko :) | Web | 4. května 2009 v 22:17 | Reagovat

Na to se nás dneska ptala učitelka jestli jsme viděli ,,Milionář z chatrče '' a všichni ne ,ale to určitě bude Obama xD

4 Shin_ny Shin_ny | Web | 5. května 2009 v 6:40 | Reagovat

Mno já motorky taky normálně nesleduju ae když sem slyšela na třetím místě japonské jméno nuáá tak sem dokonce přestala obědvat a čučela na to bwahaha nakonec byl prvnííí jooo já u toho měla nervy to bys nevěřila xDD

5 Sasuke Nara l Gaooo Suíínko :) Sasuke Nara l Gaooo Suíínko :) | Web | 24. června 2009 v 0:19 | Reagovat

Tak jsem to už konečně víděl Suíínko...
Moc pěkné ,ale smutné....

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama